Top student research showcased at 2016 state science fair

12-Apr-2016

The 2016 Hawaii State Science and Engineering Fair featured the best research projects from the state's district fairs. Top work will represent the Islands at the Intel International Science & Engineering Fair in Phoenix, AZ, May 8-13.

2016 Hawaii State Science & Engineering Fair​

Hawaii Academy of Science webpage with full list of winners, photo gallery, videos.

​​

 

The 2016 Hawaii State Science & Engineering Fair, held March 28-30 at the Hawaii Convention Center, featured the top student research from district fairs across the Islands. The Best in Category winners will represent the state at the Intel International Science & Engineering Fair​ in Phoenix, AZ in May.

Senior Division (grades 9-12)


OVERALL STATE WINNERS

  • 1st Place RAJEEV JHA, Grade 12, Roosevelt High School: "Biochemical Characterization and Imaging of Arc: Insights into Neurodegeneration and Alzheimer's Development"
  • 2nd Place SHAYLIN Y MARN, Grade 12, Kamehameha School, Kapalama: Evaluating the Phenotype of Macrophages in the Pathology of Endometriosis 
  • 3rd Place LILY N JENKINS, Grade 11, Molokai Intermediate/High School: Sea Level Rise and March of the Molokai Mangrove; The Socioeconomic and Environmental Impacts of Sea Level Rise and Introduced Red Mangrove (Rhizopohora mangle) on Molokai, Hawaiian Islands 

BEST IN CATEGORY

Animal Sciences

  • 1st: SERENA B DEL BANCO, Grade 12, Kapolei High School 
  • 2nd: VIVIAN KM DE ALMEIDA, Grade 12, Kapolei High School 
  • 3rd: ANNA V FREITAS, Grade 12, Iolani School 

Behavioral & Social Sciences

  • 1st: BENJAMIN WEISS, Grade 9, Kalaheo High School 
  • 2nd: SHANICE L BROWN, Grade 12, James Campbell High School 
  • 3rd: ANNA K WOMACK; KARLEE C SKAGGS, Grade 10, Mililani High School 

Biochemistry

  • 1st: MA. CHERRYSSE A ULSA, Grade 12, Farrington High School 
  • 2nd: MOANA LILY PINNER, Grade 11, Hilo High School 
  • 3rd: RITIKAA S KUMAR, Grade 12, Kapa'a High Schoo

Biomedical and Health Sciences

  • 1st: RAJEEV JHA, Grade 12, Roosevelt High School 
  • 2nd: SHAYLIN Y MARN, Grade 12, Kamehameha School, Kapalama 
  • 3rd: EMILY YANG, Grade 11, Kalani High School 

Cellular & Molecular Biology

  • 1st: ROSHANI JHA, Grade 11, Roosevelt High School 
  • 2nd: KEANU DEAN PINNER, Grade 12, Hilo High School 
  • 3rd: STEPHANIE P ARAKI, Grade 12, Kamehameha School, Kapalama 

Chemistry

  • 1st: THEODORE N UEKAWA, Grade 12, Waiakea High School 
  • 2nd: ALYSSA N ARMENT; JADON J MORALES, Grade 10, Mililani High School 
  • 3rd: SARAH NGUYEN; TASHA H QUINOLA, Grade 9, Pearl City High School 

Computational Biology and Bioinformatics

  • 1st: CHRISTLY YOSHIZAWA, Grade 12, Kalani High School 

Earth and Environmental Sciences

  • 1st: LILY N JENKINS, Grade 12, Waiakea High School 
  • 2nd: JARED J.K. GOODWIN, Grade 9, Hilo High School 
  • 3rd: KIANI N CRUZ, Grade 11, Kalaheo High School 

Embedded Systems

  • 1st: BLAIR K MARTIN, Grade 11, Waiakea High School 

Energy: Chemical

  • 1st: JACKY LIN, Grade 11, Kauai High School 
  • 2nd: ABIGAIL B AGUADA, Grade 12, Waipahu High School 

Energy: Physical

  • 1st: HOLLY LK KAAPU, Grade 12, Kamehameha School, Kapalama 

Engineering Mechanics

  • 1st: ALEX YAMADA; ERIC SCHLITZKUS, Grade 11, Pearl City High School 
  • 2nd: IAN DENZER, Grade 11, Kealakehe High School 
  • 3rd: SHANE XU, Grade 12, Kalani High School 

Environmental Engineering 

  • 1st: EVELYN HAASE, Grade 9, Molokai Intermediate/High School 
  • 2nd: LILLIAN STAFFORD; DEBORAH BEATTY, Grade 10, Kalaheo High School 
  • 3rd: MELISSA P DELA CRUZ; SHANNEN A PASCUA, Grade 11, Waipahu High 

Materials Science

  • 1st: ARIANNA MAIRE G CLAVERIA, Grade 12, Kapolei High School 
  • 2nd: KRYSTLE IMAMURA, Grade 12, Mililani High School 
  • 3rd: TANNER MATSUSHITA; TYLER GOO, Grade 9, Kailua High School 

Mathematics

  • 1st: AKIRA S TAKABAYASHI, Grade 11, Kauai High School 
  • 2nd: JOSEPH M KIM, Grade 11, Maui High School 
  • 3rd: ALVIN YANG, Grade 11, McKinley High School 

Microbiology

  • 1st: FELIX C PENG, Grade 11, Waiakea High School 
  • 2nd: LIZA MAE A MAMUAD, Grade 12, Waipahu High School 
  • 3rd: HOPE USHIRODA-GARMA, Grade 12, Kamehameha School, Kapalama 

Physics and Astronomy

  • 1st: CELESTE M JONGENEELEN, Grade 10, Home School, Maui 
  • 2nd: LUKE JONES, Grade 11, Kihei Charter Public High School 
  • 3rd: NICK E.K. ROSENBERG, Grade 12, Connections PCS 

Plant Sciences

  • 1st: KACIE T KAJIHARA, Grade 11, Kalani High School 
  • 2nd: KEAHEALAILANI M TAKUSHI, Grade 11, Kamehameha School, Kapalama 
  • 3rd: LESTER HC IWATA; BRADON RI MIYAKE, Grade 11, Waiakea High School 

Robotics and Intelligent Machines 

  • 1st: SAMUEL M CADOTTE, Grade 9, Iolani School 
  • 2nd: LEILANI T GAMBOA; ETHAN L SHIN; CARENA R PHAM, Grade 9, Hil

Systems Software

  • 1st: SARAH MUMBERT, Grade 12, Kealakehe High School 
  • 2nd: DILLON P KORMAN, Grade 12, Lutheran High School of Hawaii 
  • 3rd: LEO WU; FRANK PANG, Grade 11, McKinley High School 

Junior Division (​​grades 6-8)

OVERALL STATE WINNERS

  • 1st Place KAITLYNN WEISS, Grade 7, Kailua Intermediate: Communication Preference and the Ability to Recognize Facial Expression 
  • 2nd Place JOSHUA Y HIROKAWA, Grade 6, Kaneohe Elementary: You Should Stick to Surfing 
  • 3rd Place JONAH YOSHIDA, Grade 7, Le Jardin Academy: Internet Security and Cryptography 

BEST IN CATEGORY

Animal Sciences

  • 1st: TYLER N JESCHKE, Grade 8, Waiakea Intermediate School 
  • 2nd: JUSTIN CHAN; DEVIN KIYOHIRO, Grade 8, Highlands Intermediate School 
  • 3rd: TEO L IPPOLITO, Grade 7, Parker School 

Behavioral & Social Sciences

  • 1st: KAITLYNN WEISS, Grade 7, Kailua Intermediate 
  • 2nd: EMMA M TANDARA, Grade 7, Ewa Makai Middle School 
  • 3rd: LINDSAY H SASAKI, Grade 8, Pearl Harbor Christian Academy 

Biochemistry

  • 1st: BRAELYN I CAYABAN, Grade 7, Waimea Canyon School 
  • 2nd: CHRISTY KWOK, Grade 8, St. Andrew's Priory 

Biomedical and Health Sciences 

  • 1st: SUMMER O. ROYAL; JASMINE M. CHAN; CIENA A.S. SWAFFORD, Grade 7, Stevenson Middle 
  • 2nd: TRACEE NGUYEN; REGINA LEE, Grade 7, Kaimuki Middle School 
  • 3rd: CHANTEL JOY C MARQUEZ; CAMILLE D CASTRO, Grade 8, Kalakaua Middle 

Cellular & Molecular Biology

  • 1st: BRANDON NGUYEN, Grade 8, Niu Valley Middle School 

Chemistry

  • 1st: JOSHUA Y HIROKAWA, Grade 6, Kaneohe Elementary 
  • 2nd: RYAN T NGUYEN, Grade 7, Niu Valley Middle School 
  • 3rd: ALEXANDREA WONG, Grade 8, St. Andrew's Priory 

Earth and Environmental Sciences

  • 1st: MATTHEW OGATA, Grade 8, Highlands Intermediate School 
  • 2nd: MICAH S WILLWEBER, Grade 8, Hawaii Technology Academy 
  • 3rd: NICOLE LEE, Grade 8, Washington Middle Schoo

Energy: Chemical

  • 1st: SAMANTHA YAMAMOTO; MAILE BRILHANTE, Grade 8, Waiakea Intermediate 
  • 2nd: IAN K KAM, Grade 7, Island Pacific Academy 

Energy: Physical

  • 1st: DANIEL GORHAM, Grade 8, Niu Valley Middle School 
  • 2nd: RUBY O'MALLEY, Grade 8, Niu Valley Middle School 
  • 3rd: DYLAN SODETANI, Grade 8, Highlands Intermediate School 

Engineering Mechanics

  • 1st: TYSON K TRIMBLE, Grade 8, Hawaii Baptist Academy 
  • 2nd: NOELANI ROOT, Grade 8, King Intermediate 
  • 3rd: MIA S OGATA, Grade 7, Ewa Makai Middle School 

Environmental Engineering

  • 1st: FAITH T KAMINAKA, Grade 8, Hawaii Baptist Academy 
  • 2nd: KELLY R. MASAKI, Grade 8, St. Andrew's Priory 
  • 3rd: DORIAN Z HIGASHI, Grade 8, Moanalua Intermediate 

Materials Science

  • 1st: QUEENA B ABARCAR, Grade 8, Kalakaua Middle 
  • 2nd: JENNA A SHIGEZAWA, Grade 8, St. Andrew's Priory 
  • 3rd: HANNAH KUROSU, Grade 8, Le Jardin Academy 

Mathematics

  • 1st: JONAH YOSHIDA, Grade 7, Le Jardin Academy 
  • 2nd: DANIEL BISHOP, Grade 7, Innovations PCS 
  • 3rd: JASON SHIMOKO, Grade 8, King Intermediate 

Microbiology

  • 1st: SONJA FE GIARDINA, Grade 8, Hilo Intermediate 
  • 2nd: TRYPHENA SARAH HSU, Grade 8, Niu Valley Middle School 
  • 3rd: META J BRADLEY, Grade 6, Island Pacific Academy 

Physics and Astronomy

  • 1st: ABIGAIL DIETRICH, Grade 8, Le Jardin Academy 
  • 2nd: ASHLEY OUTTRIM, Grade 7, Kailua Intermediate 
  • 3rd: TEAGUE K. ADAMS, Grade 8, Hilo Intermediate 

Plant Sciences

  • 1st: MAYA S ATWAL, Grade 7, Waiakea Intermediate School 
  • 2nd: JORDYN KE KOBAYASHI, Grade 8, Hawaii Baptist Academy 
  • 3rd: MAYA A REID, Grade 8, St. Andrew's Priory 

Robotics and Intelligent Machines

  • 1st: AVERY JEANNERET, Grade 8, Le Jardin Academy 
  • 2nd: GENEVIEVE HART; AMANDA ALTON; CAITLYN ARANGO, Grade 7, Waialua High and Intermediate 
  • 3rd: RACHEL I HAYNES, Grade 8, Pearl Harbor Christian Academy 

Systems Software

  • 1st: ADAM M TABA, Grade 8, Stevenson Middle​

Contact Information

Hawaii Academy of Science

Phone: 808-956-7930

Email: acadsci@hawaii.edu

2030 Promise Plan community feedback

How do I...?

Go

View all FAQ's

Tweets